Слагат 70 перки върху чернозем в Добруджа

Проектът е в землищата на 5 села до Генерал Тошево от плодородната 3-та категория

Огромен ветроенергиен комплекс се планира да бъде изграден край Генерал Тошево.
Според проекта перките ще бъдат 70 върху над 450 дка от землищата на 5 села - Житен, Градини, Сноп, Дъбовник и Пчеларово.

Височината на стълбовете ще бъде до умопомрачителните 200 метра, а заедно с турбината - до 300 м. В заданието на проекта пише, че само подстанцията е на 102 дка земя, а за всеки генератор се предвиждат по около 4 дка.

Инвестиционното предложение е на „ВПД Уинд 1" ЕООД. Варненското дружество е част от групата WPD – водеща германска компания, специализирана в проектирането, разработването, изграждането и оперирането на ветроенергийни и соларни паркове. Компанията присъства в 31 страни на 4 континента и има обща инсталирана мощност 6670 мегавата.

Фермерите в Добруджа обаче са настръхнали заради перките върху плодородния чернозем. Срещу проекта се обявиха над 60 стопани на обществено обсъждане в с. Житен миналия четвъртък. Проблемът е, че земите са от 3-а и 4-а категория и се обработват и сега от земеделските стопани в района.

Кметът на с. Житен Снежана Николчева обясни, че е имало вариант в предложението да бъдат заложени територии със земя от 6-а категория например и вижда като решение проектът да се стопира още в зародиш и да не се издават разрешителни за такава дейност. Част от земите (край с. Красен и с. Росен) са включени в националната екологична мрежа НАТУРА 2000.

Община Генерал Тошево отказала издаването на ПУП, по сведения на стопаните. Те силно се надяват намеренията на „ВДП Уинд 1" да останат в настоящата си фаза на задания и да не се стига до издаването на разрешителни. Определят този проект като „акт на опустошаване" на земите.

„Макар да подкрепям енергията от природни източници, не смятам, че мястото им е в нашите плодородни землища", разказва за в. "Български фермер", Иван Балабанов от „Добруджа Експорт". Той обработва 16 500 дка, 15 000 от които биха били пряко или косвено засегнати при изграждането на парк с ветрогенератори. Земеделието е основен поминък в региона и затова населението е против тази индустриализация и изливането на такива количества бетон, макар това да включва асфалтиране на пътищата, което отчитат като единствен плюс от предложението. Пчеларите също застават зад мнението, че не трябва да се разрешава изграждането на ветрогенератори, защото пчелите (както и птиците) също са подложени на риск от съоръженията.

"Български фермер" се опита да се свърже с инвеститора - "ВПД Уинд 1", но до редакционното приключване на броя никой не отговаряше на посочените телефони.

Инес ЗЛАТАНОВА

Още четете в новия брой на в. "Български фермер" от 15-21 юли

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД